Sowa

Kultura na Suwalszczyźnie

Bez kategorii No Comment

Suwałki są najbardziej znane jako baza wypadowa dla turystów, odwiedzających Wigry i okolice. Nic dziwnego, tutejsza sieć wypoczynkowa [nocleg ➨meteor] jest w bardzo dobrym stanie. Jednak same Suwałki też mają wiele do zaoferowania i można spędzić w nich kilka dni, poznając dobrze miasto. Oprócz jego zabytków, w Suwałkach regularnie odbywają się też rozmaite imprezy kulturalne. Wiele z nich organizuje miejscowy ośrodek kultury, przy niektórych współdziałając z władzami miejskimi. Do tradycji wszedł już koncert noworoczny, organizowany w pierwszej połowie stycznia. Co roku jest budowany w oparciu o inny motyw. Patronat nad imprezą obejmuje prezydent Suwałk.

Bardzo ciekawe są też spektakle teatralne w ośrodku kultury. Organizuje się je w porach przedpołudniowych, jako TeatRanki, bądź wieczornych jako TeatrNocki. Wystawiane są zarówno dobrze znane sztuki, jak i te tworzone przez regionalnych artystów, mogących w ten sposób zaprezentować się nieco szerszej publiczności. Od czasu do czasu miejscowi uczniowie są też zabierani na „lekcje teatralne”. W styczniu zwykle organizowany jest też koncert kolęd w katedrze św. Aleksandra. Chór dziecięcy wykonuje kolędy, które są szczególnie dedykowane innym dzieciom. Duża scena miejscowego ośrodka co jakiś czas gości też znane w całej Polsce kabarety. Chociaż nie przybrało to regularnej formy np. corocznych festiwali, to warto regularnie zaglądać do ich oferty.

Jeśli chodzi o wydarzenia związane z malarstwem to ośrodek kultury regularnie organizuje plenery malarskie, a także wystawy twórczości uczniów i miejscowych artystów. Suwalszczyzna [info➨facebook] jest znana z wielu rzeźbiarzy, tworzących najchętniej w drewnie. Ciekawe są też wydarzenia skierowane do konkretnych grup. Np. latem odbywają się warsztaty wokalne i malarskie dla seniorów, zwykle też prowadzone przez seniorów, którzy w jakiś sposób są związani ze sztuką. Przy ich współpracy rozwija się Suwalski Gospel Festiwal. W 2016 r. odbyła się druga jego edycja. Ma miejsce w maju i gromadzi entuzjastów tej muzyki. O ile dla turystów z dalszych regionów dojazd na takie imprezy może być trudny, o tyle w okresie wakacyjnym warto przy planowaniu wyjazdu wziąć pod uwagę wydarzenia kulturalne w Suwałkach i tak zarezerwować sobie noclegi, żeby być w stanie zajrzeć na wystawę czy koncert.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>