Sowa

Sromowce Wyżne oraz atrakcje okolic Jeziora Czorsztyńskiego

Bez kategorii No Comment

Sromowce Wyżne to niewielka wieś położona nad Jeziorem Sromowieckim, będącym częścią Zalewu Czorsztyńskiego. Blisko stąd w Pieniny oraz na Słowację, a na miejscu też czeka na nas wiele atrakcji. W Sromowcach Wyżnych zaczyna się także spływ Dunajcem, który jest jedną z największych atrakcji całego regionu. Niegdyś znajdował się tutaj zamek, który był pomocniczą budowlą dla zamku w Czorsztynie. Ze względu na lokalizację powstało tu także wiele miejsc, które oferują noclegi.

Sromowce Wyżne są jedną z chętniej odwiedzanych miejscowości w tych stronach. Jezioro Czorsztyńskie, którego częścią jest Jezioro Sromowieckie, jest jedną z większych atrakcji w tych stronach. Jest to sztuczny zbiornik, który powstał po spiętrzeniu wód Dunajca. Pełni on rolę przeciwpożarową oraz przeciwpowodziową, ale stał się także bardzo dobrym miejscem na wypoczynek. W sezonie można się wybrać na rejs statkiem wycieczkowym, który odbywa się po wodzie jeziora i pozwala podziwiać okoliczną przyrodę oraz dwa zamki, znajdujące się nad brzegach jeziora. Jednym z nich jest Zamek w Czorsztynie, a właściwie to, co z niego zostało. Tutejsze ruiny nadal są jednak idealnym punktem widokowym. Zamek powstał w XIV wieku i pierwotnie był budowlą obronną. Dzisiaj można tu oglądać poszczególne pomieszczenia, które zostały opisane na specjalnych tabliczkach informacyjnych. W części warowni znajduje się także interesująca wystawa poświęcona zamkowi, przyrodzie okolicy, a także zaporze w Niedzicy, która powstała by spiętrzyć wody Dunajca. Przed zamkiem znajduje się płatny parking, a w kasie biletowej kupimy także różne pamiątki.

Drugi z zamków nad Jeziorem Czorsztyńskim powstał w Niedzicy. On również zbudowany został w XIV stuleciu, a dzisiaj udostępniony jest dla zwiedzających. Oprócz tarasów widokowych warto także odwiedzić muzeum, gdzie znajdują się m.in. narzędzia tortur.

W Sromowcach Wyżnych na turystów czeka także doskonała baza noclegowa [widoczna na Meteorze]. Znajdziemy tutaj ośrodki wczasowe, gdzie możemy wynająć pojedyncze pokoje albo wolnostojące domki niedaleko jeziora. Miejsce do spania oferują także gospodarstwa agroturystyczne oraz prywatne kwatery. Znajdziemy także miejsca dla przyczep campingowych oraz na rozbicie namiotu. Na terenie miejscowości działa także kilka obiektów gastronomicznych oraz sklepów – nie musimy się więc przejmować tym, że czegoś nam zabraknie w czasie urlopu.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>