Sowa

Walory przyrodnicze Kątów Rybackich

Bez kategorii No Comment

Nadmorskie miejscowości są bardzo atrakcyjne ze względu na Morze Bałtyckie: Łeba, Niechorze czy Kąty Rybackie. Do Kątów Rybackich dotrzemy kierując się na wschód od Sztutowa drogą numer 501. Jest to pierwsza większa osada leżąca nad Zalewem Wiślanym i granicząca z Wiślańskim Parkiem Krajobrazowym. Kierując się dalej na wschód tą samą główną drogą, można objechać cały zalew Wiślany. Po drodze warto wkroczyć do uzdrowiska- Krynicy Morskiej znajdującej się w samym centrum tego chronionego obszaru.

Port Rybacki w Kątach jest najdalej na zachód wysuniętą miejscowością Mierzei Wiślanej. Polecamy wszystkim turystom rejsy jachtem po przepięknych wodach zalewu. Malowniczy krajobraz na spokojnie można też podziwiać wiosłując zwykłą łódką bądź kajakami. Cały niezbędny sprzęt można wypożyczyć na miejscu. Tuż przy porcie funkcjonuje wypożyczalnia kajaków, rowerów wodnych a nawet skuterów. Żeglarze korzystają również z dwóch innych portów znajdujących się nad zalewem – Neptun oraz stary port rybacki. Wietrzne warunki panujące na terenie mierzei sprzyjają również uprawianiu kitesurfingu i windsurfingu.

Najciekawszym obiektem przyrodniczym na terenie wsi jest rezerwat ornitologiczny „Kąty Rybackie“. Jest to największe stanowisko lęgowe kormorana czarnego i czapli siwej w Polsce. Przez stulecia kormoran uważany był za morskiego szkodnika, czyhającego na smaczne morskie rybki. Dlatego też w zachodniej Europie praktycznie wytępiono ten gatunek. By zapobiec wyginięciu kormorana, na terenie jego bytowania w latach 50-tych ubiegłego wieku utworzono obszar chroniony. Ze 117 par kormoranów liczebność wzrosła do ponad 9000 par w 2009 roku.

Poza osobliwościami przyrodniczymi w Kątach Rybackich warto zainteresować się również wizytą w Muzeum Zalewu Wiślanego (Facebook-Muzeum Zalewu Wiślanego). Wśród eksponatów znajdują się stare rybackie łodzie. Świetnie do dnia dzisiejszego zachował się również stary warsztat szkutniczy.

Wypoczynek nad wodą w Kątach Rybackich to przede wszystkim plaże. Z miejscowości na plaże można dojść leśnymi drogami. Wędrówka zajmie około kilkunastu minut. Plaże są rozległe i dość czyste. Spokojnie znajdziemy na piasku wolny kawałek przestrzeni nawet w szczycie sezonu. Wszystkie noclegi w Kątach Rybackie (meteor-turystyka.pl) oferują przepiękne widoki. Miejscowość otulona jest lasem i wodami Zalewu Wiślanego. Baza noclegowa skupia się głównie wzdłuż drogi numer 501. Każdy kto choć raz wypoczywał w Katach Rybackich z całą pewnością będzie chciał tu powrócić.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>