Sowa

Zabytkowa wieś Chłopy

Bez kategorii No Comment

Czy cały czas zastanawiacie się, nad tym, w jakim miejscu warto szukać miejsca na wypoczynek wakacyjny? Jeśli nie macie pomysłu, w jakim miejscu spędzić swój urlop, czas najwyższy, żeby zarezerwować noclegi w Chłopach (dostępne na Meteorze).

Chłopy to idealna miejscowość, w której rzeczywiście mamy szansę nie tylko wypocząć, ale i również zobaczyć wiele ciekawych zabytków. Najpierw sprawdźmy, czy rzeczywiście tutejsza baza noclegowa w czasie sezonu wakacyjnego posiada wolne miejsca. Dzięki temu będziemy mogli być już całkowicie spokojni o to, iż rzeczywiście mamy gdzie spać.

Wybierając się do Chłopów, naprawdę nie będziemy mieli najmniejszego kłopotu z tym, żeby znaleźć tutaj jakieś ciekawe zabytki. Zacznijmy od tego, że w tym przypadku mamy do czynienia ze zdumiewającym zjawiskiem. Przede wszystkim cała wioska wpisana jest do rejestru zabytków. Jeśli przejdziemy się jej uliczkami, to rzeczywiście mamy do czynienia z układem XIX-wiecznej wioski rybackiej. Ponadto możemy znaleźć bardzo dużo budynków mieszkalnych, które pochodzą właśnie z tego wieku. Kiedyś domki rybackie na polskim Pomorzu (więcej na Wikipedii) budowano przede wszystkim techniką szachulcową. W Chłopach nie ma najmniejszego problemu, żeby móc zobaczyć to na własne oczy. Takich domów jesz oczywiście znacznie więcej i pod żadnym pozorem nie ograniczają się wyłącznie do Chłopów, ale spotykane są także w okolicznych kurortach, takich jak Sarbinowo czy też Mielno. Całą zabudowę tego typu, możemy znaleźć również w Mielenku. Jest to niewielka miejscowość położona nieco w głębi lądu, jeśli po drodze chcielibyśmy dotrzeć do Mielna.

Jeśli wybierzemy się na zachód, czyli dotrzemy do Sarbinowa, to z powodzeniem będziemy mogli dotrzeć między innymi do zabytkowego cmentarza, w którym chowano kiedyś ewangelików. Cmentarz pochodzi z przełomu XIX oraz XX wieku. Zatem można spokojnie powiedzieć, że w niektórych miejscach rzeczywiście czas jakby się całkowicie zatrzymał. Takich zabytków po drodze możemy znaleźć zdecydowanie więcej. Najważniejsze jest jednak to, że wybierając się do Chłopów, faktycznie możemy odczuć, iż przenieśliśmy się w czasie o przynajmniej 100 lat. Tutejsza zabudowa zalicza się do naprawdę niezwykle urokliwych. W takim razie możemy przygotować się na niesamowite wakacje, które będą owocne dla nas dosłownie pod każdym względem.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>